1. Územní plán a regulativa
To, že vedle vysněného pozemku stojí rodinný dům Vám nedává jistotu, že i Vy skutečně stavbu umístíte...
Nechte si předložit Předběžnou informaci o využití území, kterou vystavuje příslušný stavební úřad, případně nahlédněte do územního plánu obce či nechte si tuto informaci na příslušném úřadě ověřit. Měli by jste zjistit jakou stavbu můžete umístit, kolik může mát podlaží, zastavěnou plochu pozemku a další důležité parametry, které definují budoucí stavbu.
Nebojte se, že na katastru je pozemek označený jako „orná půda“. Jeho skutečné využití Vám určuje územní plán.
2. Inženýrské sítě
Ideálním případem je když jsou sítě na pozemek zavedené a samozřejmě zkolaudované, třeba jako z projektu www.pozemkyrajhrad.cz nebo www.pozemkybystrice.cz Zde Vás nečeká žádné překvapení. Investorem podobných hotových lokalit si nechte předložit polohu sítí, případně kolaudační souhlasy.
Druhá možnost je, že sítě nejsou na parcele zavedené. V tom případě je nutné detailně zajistit jejich existenci, polohu a možnosti připojení včetně případných nákladů. Tuto informaci získáte vždy u provozovatel příslušné sítě. Přizvěte si projektanta či zkušeného makléře.
3. Přístupová cesta
Zkontrolujte si na katastru kdo vlastní přístupovou cestu. Ideálně musí být ve vlastnictví obce či města. Případně může být v majetku soukromého subjektu, ale podmínkou je zřízené věcné břemeno chůze, jízdy. Tato břemena je však důležité právně prověřit.
4. Ochranná pásma
Dávejte si pozor na ochranná pásma vysokého napětí, lesa, železniční tratě či např. vedení plynovodu. Tato ochranná pásma Vám mohou stavbu omezit, případně i zcela znemožnit.
5. Záplavová území
Pokud jsou v okolí pozemku vodní plochy a toky zjistěte si zda-li do Váš pozemek nespadá do povodňové zóny. Ideálně se rovnou zeptat na pojišťovně za jakých ( a zda – li vůbec) Vám budoucí rodinný dům pojistí.
6. Pozemek leží v chráněné krajinné oblasti či památkové zóně
Tento stav nemusí být problém, ale je nutné se spojit s místně příslušným stavebním úřaděm a vykomunikovat specifika stavby dané lokality.
7. Hydrogeologický, geologický, radonový průzkum
Tento typ průzkumu se dělá jako součást projekce rodinného domu, ale v určitých případech ( pokud např. v bezprostředním okolí není žádná zástavba) je vhodné provést před průzkum před samotnou koupí. Případně se zeptat sousedů jak se jim stavělo.
Pokud se jedná o nově vybudovanou lokalitu nechte si doložit zda-li terén je původní rostlý či navezený. Tento fakt má velký vliv na založení stavby.
Sledujte mě pro další tipy a rady.